Podstawą ekonomii jest eksploatacja boksytów (Jamajka zajmuje 3. miejsce na świecie) i dochody z turystyki. W ostatnich latach znaczenie rolnictwa zmniejsza się. Na wyspie uprawia się głównie trzcinę cukrową, palmę kokosową, cytrusy, kakaowiec, awokado i banany. Rozwinięty jest także przemysł spożywczy (destylarnie rumu, tytoń), papierniczy oraz hutnictwo aluminiowe.
Gospodarka Jamajki oparta jest obecnie na usługach, które stanowią 70% całego PKB kraju. Według danych Jamajskiego Urzędu Statystycznego z 2015 roku stopa bezrobocia na Jamajce wynosiła około 13,2%, a w 2017 roku Jamajka wyeksportowała towary za łączną kwotę 1,34 mld dolarów amerykańskich.
Głównymi towarami eksportowymi są: aluminium (zarówno ruda, jak i środki oraz związki chemiczne na bazie glinu), alkohol oraz ziarna kawy. Towary te eksportują głównie do USA, Kanady oraz Niemiec.
W tym samym roku Jamajka zaimportowała dobra za łączną sumę 5,82 mld dolarów. Głównymi towarami importowymi są ropa naftowa, auta oraz części elektroniczne. Towary te importowali głównie z takich krajów jak USA, Trynidad i Tobago, Chiny, Meksyk i Japonia.